تبلیغات
روستای پیرده - مطالب دی 1396

ده پیر - روستای از خاک فیروزکوه


Admin Logo
themebox Logo

مینی پورتال ارسال پیامکSMS

 لطفا متن SMS خود را تایپ کنیدشماره دریافت کننده :

نوع ارسال::

 

دریافت کد
  برای ارتباط مستقیم با مدیر سایت
نویسنده :عسکری پرج
تاریخ:دوشنبه 18 دی 1396-10:26

تاریخچه روستای پیرده - فیروزکوه - تهران

با دلی سر سبز باران بی صدا آرام خفته / در میان کوهساران هست آرامش / طنین رنگ سبز دشتهایش / وز نگاه مردمانش عشق می بارد فراوان
نام این سرسبز کوچک *پیرده *است و آن را ده پیر می نامند
تاریخچه روستای پیرده
پیرده یکی از روستاهای زیبا است که طبیعت بکری را دارا می باشد .
روستای پیرده از توابع بخش مرکزی شهرستان فیروزکوه در ۳۰ کیلومتری شرق فیروزکوه و در دهستان پشتکوه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۷۲ نفر (۵۹خانوار) بوده است.
روستای پیرده در فاصله ۳۰ کیلومتری شرق فیروزکوه واقع شده از سمت شمال به روستای مهن ، جنوب به روستای درده ، شرق به امام زاده عبدالله و غرب به فیروزکوه منتهی می گردد .
نورعلی فیلی دهیار روستا:  ، بیشتر با این روستا و مردمان زحمتکش آن آشنا گردیم و همچنین مشکلات موجود در این قشر عزیز را به مسئولین برسانیم .
نورعلی فیلی بیان داشت : آغاز به کارم از یازدهم مرداد سال ۱۳۸۹ بوده است و قبل از بنده هم عزیزان دیگری این مسئولیت را بر عهده داشتند . پیرده با اینکه در رفع موارد کثیری از مشکلات خود ناتوان است ، ولی افتخار این را دارد که ۸ نفر از بزرگمردان توانمند خویش را فدای میهن اسلامی نماید .
این روستا دارای ۲ ایثارگر ، ۱۲ جانباز و ۶۷ رزمنده می باشد که با تمامیت وجود از مرز و بوم کشور دفاع نمودند .
وی افزود:روستای پیرده مهاجر پذیر و دارای جمعیت متغیر در فصول مختلف سال است یعنی در فصل سرما ۱۵ خانوار و در فصل گرما ۱۰۵ خانوار هستند . منبع اصلی درآمد روستائیان کشاورزی و دامداری است که در حال حاضر به علت کمبود منابع آبی در سطح متوسط فعالیت می کنند ، از نظر تحصیلات بزرگان و ریش سفیدان روستا دارای سواد قرآنی هستند و مابقی افراد در رشته های مهندسی ، پرستاری ، دبیری و کارمند ادارات دولتی مشغول به کار می باشند
موقعیت روستا
روستای پیرده در خاوری ترین قسمت استان تهران واقع شده است. این روستا از شمال به بخش سواد کوه از استان مازندران، از خاور به مهدی شهر از استان سمنان، از باختر به شهرستان دماوند و از جنوب به استان سمنان محدود می شود. که در ۵۲ درجه و ۴۶ دقیقه درازای جغرافیایی و ۳۵ درجه و ۴۵ دقیقه پهنای جغرافیایی و در بلندی ۱۹۸۰ متری از سطح دریا واقع شده است. این روستا در کنار روستاهای درده وکاوه ده و کدوده قرار گرفته است. مهم ترین رود منطقه رودخانه مرگسر با جهت شمال خاوری به جنوبی باختری است . آب و هوای منطقه سرد و خشک بوده، زمستان های سخت و تابستان های خنک از ویژگی های آب و هوایی این ناحیه است.
درباره ی پیرده آمده است: پیرده شهرکی قدیمی و خوش آب و هوا است که میان فیروزکوه و هزار جریب و در۱۸۳کیلومتری تهران قرار گرفته است. موقعیت طبیعی و داشتن دژهای استوار و گذرگاه های خطرناک، از این روستا پناه گاهی برای مهاجمان و متجاوزان به طبرستان به وجود آورده بود، که هنوز آثار برج و باروهای عظیم آن باقی است
گردشگری در روستای پیرده
گردشگری روستایی به دلیل تنوع و جذابیت خاص خود در دنیا یکی از رایج ترین انواع گردشگری است و در تردد گردشگران به اقصی نقاط جهان، روستاهای شگفت انگیز نیز همواره در شمار مقاصد گردشگران قرار داشته اند. اما آنچه ارزیابی مقایسه ای روستاهای ایران نسبت به سایر کشورها نشان می دهد، شرایط جغرافیایی و پراکندگی روستاهای منحصر به فرد در نقاط مختلف اقلیمی کشورمان است چنانکه در مناطق کوهستانی، کویری، ساحلی و… روستاهای ایران قابل مقایسه با دیگر کشورهای جهان نبوده و هریک در نوع خود از جذابیت های خاصی برخوردارند.
با توجه به توضیحات فوق، روستای پیرده جزء گردشگری روستایی قرار می گیرد و از انجا که امکانات برای ورود گردشگر حتی به طور اماتور نیز در این روستا کم می باشد و امید است با توجه به این مسائل رسیدگی به این مورد در سطوح بالا دردستور کار شورا های اسلامی این روستا باشد که این کار نیز به شرایطی بستگی دارد که در فرصت اولیه به سمعتان رسانیده می شود.
توریست
روستای پیرده از جاذبه های طبیعی و تاریخی قابل توجهی برخوردار است. این روستا با دارا بودن رودخانه های پرآب، دریاچه های آب شیرین و چشمه های آب معدنی متعدد، از مناطق کوهستانی و ییلاقی استان تهران به شمار می آید. جاذبه های طبیعی این منطقه، روستای پیرده را درزمره مناطق خوش آب و هوای استان تهران قرارداده که به خصوص در فصل های گرم جاذب جمعیت شهرهای اطراف است. آثار تاریخی و فرهنگی زیادی نیز درروستای پیرده قرار دارد که نشان گر قدمت تاریخی منطقه است. نقش برجسته ورسدار که به دوره قاجاریه تعلق دارد، کاروان سراها و قلعه های قدیمی، قبرستان های تاریخی و کهن به همراه بقعه امام زاده های متعددی که در این روستا وجود دارند، از جاذبه های تاریخی روستای پیرده به شمار می آیند.داغ کن - کلوب دات کام
نظرات()